Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nedenleri Ve Tedavisi

Kadınlarda, Adet yani regl her ay döllenmemiş yumurtaların rahim iç yüzeyine gelip yapışmasına ve rahimden beslenmesi açısından damarlanmasını sağlayan bir tabaka oluşur. Bu tabakada döllenme olmadığında bu duvar görevini tamamlayarak dokusunu taze dokuya bırakır. Ve eski doku dökülür. Bu olaya da halk arasında sayı görme tıp dilinde ise regl adı verilir. Bu yazımızda sayı düzensizliğinin nedenlerine ve tedavisine deyiniyoruz..

Adet görme düzensizliği iki biçimde görülür.Biri 15-20 günde bir görüldüğünde sık sayı görme,diğeri ise 35 günden uzun iki üç ayda bir gibide görülebilir.Adet dışındaki dönemler kanamalar olursa,sayı görme süresi uzarsa,kanama miktarı fazlaca olursa bunlarda bir sayı düzensizliği belirtisidir.Adet kanamasında 8 ile 10 gün devam ederse düzenizdir.Günde kullanılan 6 ile 12 ped adetsı da kanamanın fazla olduğunu göstergesidir.

Adet miktarının fazla olması sayı düzensizliği ise çok az olması da düzensizlik demektir.Doğum kontrol ilaçları kullanan kadınların sayı miktarında azalma görülür.Yine doğum kontrol amaçlı kullanılan spirallerde kanama miktarını azaltabilir.

Adet düzensizliğin en ilerlemiş boyu ise hiç sayı görmemektir.Bu olay tıp dalında “amenore” olarak adlandırılır.Bir bayanı sayı görme yaşı 15-16’dır.Eğer bu yaşlarda halen sayı görmemişse mutlak suretle sebepleri vardır ve araştırılmalıdır.

Bunların dışında özel durumlarda sayı görülmez.Gebelik ergenlik öncesi menopoz ve emzirme dönemleri özel dönemlerdir.

Bu gibi sayı düzenliği sorunlarından biri ile karşı karşıya iseniz hemen bir jinekologa gitmeniz gerekmektedir.

]]>