Adet döneminde hamile kalınır mı?

Adetliyken ilişkiye girildiğinde hamile kalınır mı sorusu bazı çiftlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Adet döneminde ilişkiye girilip girilmeyeceği koşullara, kişilere ve kişilerin inançlarına göre değişiklik göstermekte ve uzmanlar adetliyken gebe kalınır mı sorusunu tıbbi açıdan şöyle cevapladılar:

“Adet sırasında yani kadının menturasyonu sırasında prezervatif (kondom) ile ilişkiye girmenin ne kadın açısından nede erkek açısından tıbbi olarak bir sakınca yoktur. Kadının regl döneminde ilişkiye girildiğinde ne kadın nede erkek bedensel bir kötü etki görmez. Şayet prezervatifsiz cinsel ilişki kurulursa kadın veya erkeğin mikrop kapma şansı olabilir. Çok nadir de olsa sayı kanaması sırasında hamile kalma olasılığı da mevcuttur, bunu da göz ardı etmemek gerekir.”

Uzmanlara göre tıbbi açıdan sayı döneminde prezervatif kullanarak ilişkiye girmenin hiç bir sakıncası yoktur. Böyle bir yapıda iançlarınıza ve ahlaki düşüncelerinize göre ilişkiye girip girmemek size kalmış bir seçimdir. Ancak uzmanlarımızın da dediği gibi bu dönemde korunmasız ilişkiye girmenin azda olsa gebe kalma riski bulunmaktadır.

]]>