Açıklanamayan kısırlık tedavisi

En az bir yıl kadar korunmasız olarak ilişkiye giren çiftlerde bir yıl içinde gebelik söz konusu olmadığında, kısırlıktan şüphe edilmekte olup hem kadında hem de erkekte kısırlığa sebep olan faktörler araştırılmaktadır. Lakin, bazen kadında bazen erkekte bazen de her ikisinde kısırlığa sebep olan faktörün saptanmadığı durumlarda husule gelmektedir. İşte bu duruma, sebebi açıklanamayan (nedeni bilinmeyen ya da izah edilmeyen) kısırlık denir. Genellikle kısırlık sorunuyla hekime başvuran çiftlerin %15′inde nedeni açıklanamayan kısırlık olur.

Nedeni açıklanamayan kısırlık tedavisi

Tıpta infertilite olarak tanımlanan kısırlık açısından kadına ve erkeğe yapılan tüm tahlillerde ultrason, histerosalpingografi (rahim filmi), laparoskopi, hormon ve sperm tahlilleri normal sonuç vermektedir. Bu tahlil ve filmlerin normal sonuç vermesi gebeliği engelleyen bir sorun olmadığını gösterir fakat gebelik meydana gelmez. Bugünkü teknoloji ile bu tip kısırlığın sebebi saptanamamaktadır.

Nedeni açıklanamayan kısırlığın tedavisinde şu yöntemlere başvurulmaktadır:

Çiftlere düzenli ve zamanlanmış cinsel ilişki denemeleri,
Sigara, alkol, aşırı kilo gibi doğurganlığı etkileyen etmenlerin ortadan kaldırılması ve yaşam tarzında bir takım değişilikler yapılması,
Endometriozis varlığından şüphe edilen hastalara laparoskopi yapılması,
Yumurtlama ve aşılama tedavilerinin yapılması,
Tüp bebek tedavisi uygulanması.

 

Bu tedavi yöntemleri neticesinde birçok çift bebek sahibi olmuştur. Sizlerde sebebi açıklanamayan kısırlıkta bu yöntemleri deneyerek bebek sahibi olabilirsiniz.

]]>