Acı biberin faydaları nelerdir?

Kırmızı acı biber toplumun korktuğu ve giderek daha çok insanda görülmeye başlayan kanser hastalığını yok etmektedir. Acı biberde normalin üstünde olarak kapsaisin adı verilen bir madde bulunmakta ve bu madde birçok sağlık problemlerinin yok olmasında mühim rol oynamaktadır.

 

Her mevsimde yetişen ve her bölgede yetişmeye elverişli bir sebze olan kırmızı acı biber, kalbe, kana ve damarlara çok faydalıdır. Terapik etkilere sahip kapsaisin sayesinde bu faydalar daha da artmaktadır. Kalbin ihtiyacı olan besin maddeleri, acı biberin içinde fazlaca bulunmakta ve hele ki kış mevsiminde bu besinler vücut ısısını arttırmaktadır. Yalnız vücut ısısını arttırması bazı bünyeler açısından sakıncalı olabilir.

Kanı incelten acı biber kan dolaşımını da hızlandırmaktadır. Böylece kanda olan toksinler dışarı atılmaktadır. Hipertansiyon hastaları acı biber tüketerek, tansiyonlarını dengeleyebilirler. Baharat olarak tüketilen acı biber ise, mide ülserini iyileştirmektedir. Acı biberin faydaları arasında; mantara iyi gelmesi, solunum yolu enfeksiyonlarını engellemesi, bağırsakları rahatlatması, kolesterol düşürücü ve mikrop öldürücü etkileri olur.

]]>