A Vitamini ve Faydaları

 A vitamini yağda çözülen vitaminlerdendir, aslında yağda çözüldüğü keşfedilen ilk vitamin A vitaminidir.  A vitamini tüm diğer vitaminler ve mineraller gibi vücut tarafından üretilemez, dışarıdan alınmalıdır. Bu her ne kadar kolay gibi gözükse de, modern dünyanın koşulları nedeniyle, besinlerdeki vitaminler kimyasallardan ötürü zarar görür ve almamız gereken vitamin miktarını karşılayamayabiliriz. Peki A vitaminin faydaları  nelerdir, vücutta ne gibi görevlerde iş görür ve eksikliği durumunda ne gibi belirtiler görülür?A vitamini ve faydalari

A vitamini özellikle gece görmemizi sağlayan göz pigmentlerinin oluşumda görev alır. Bunun dışında cilt ve mukoza sağlığında önemli rol oynar. Burun, boğaz, akciğerler ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Hamilelikte ceninin gelişimi için gerekli olan vitamin de A vitaminidir. Kemik gelişimi sağlığında da A vitaminin rolü büyüktür.

A vitamini alımı eksikliği durumda çeşitli solunum enfeksiyonları ve cilt problemleri görülebilir. Kemik gelişiminde sıkıntılar yaşanabilir. A vitaminin eksikliğinin şiddetli olması halinde de ise görme bozuklukları  ve hatta körlükle karşılaşılabilir.

A vitamini eksikliğinin çocukluk ve bebeklik dönemlerinde yaşanması halinde gece körlüğü durumu görülür. A vitaminin görme üzerinde ki etkisi o denli önemlidir ki , günümüzde hala her 1 milyon çocuktan dörtte biri  A vitamini eksikliği nedeniyle kör olmaktadır. Bu nedenle A vitamini eksikliği durumunda alabileceğiniz tüm desteklerle ( a vitamini ağırlıklı bir diyet ve multi-vitamin desteği gibi) bu eksikliği ortadan kaldırmalısınız.

Peki A vitamini hangi besinlerde bulunur? A vitamini en çok barındıran yiyecek kuzu ciğeridir, eğer kuzu ciğeri yiyemem diyorsanız merak etmeyin bir sonraki seçeneğiniz havuç.  Bunun dışında süt, margarin, tereyağı, peynir ve yumurta da bulunmaktadır.

A vitamini yağda çözülen bir vitamin olduğundan, özellikle yağ emilimi sıkıntısı çekenler, vejetaryenler, yakın zamanda ateşli bir hastalık geçirmiş olanlar,  A vitamini desteği almalıdır.